Lasy Narodowe

Uważamy, że wyłączenie na trwałe do 20% polskich lasów z gospodarki surowcowej to potrzeba chwili. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że mamy w Polsce cenne lasy, które należy bezwzględnie przestać eksploatować, bo w nich najważniejsza jest funkcja przyrodnicza. A po drugie, mamy też lasy, które są ważne dla ludzi, którzy chcą w nich przede wszystkim odpoczywać; to funkcja społeczna. I te dwie funkcje są o wiele ważniejsze niż wartość surowca, którego można „pozyskać” w tych lasach.

Ale lasy, które chcemy ochronić przed „ochroną” przy pomocy pił powinny pozostać dostępne dla wszystkich praktycznie bez ograniczeń. I na tym polega idea Lasów Narodowych. Czy to dużo, i czy nas na to stać? A może zapytajmy inaczej: czy stać nas na dalsze użytkowanie lasów w dotychczasowy sposób? Które lasy powinny zostać wyłączone i przekazane przyszłym pokoleniom, kiedy powinno to nastąpić, jak zorganizować zarządzanie tymi terenami? Czy w związku z wyłączeniami zabraknie drewna dla przemysłu? Jak ma się idea Lasów Narodowych do propozycji poszerzania i tworzenia nowych parków narodowych? To nie są pytanie na które można udzielić prostych odpowiedzi. Nasze propozycje są zaproszeniem do dyskusji, której nie można już dłużej odkładać. Dlatego na stronie „Lasy Narodowe” pokazujemy interaktywną mapkę proponowanych obszarów wyłączeń. TU możesz zajrzeć na stronę i sam zaproponować ochronę wybranego przez siebie fragmentu lasu.

Pomóż nam chronić polską przyrodę przekazując darowiznę

Razem z nami chroń niedźwiedzie, wilki, rysie i żbiki. Pomóż chronić ostatnie stare drzewa Puszczy Karpackiej i ich mieszkańców. Liczy się każda kwota.